Alkolün erkek sağlığı üzerindeki etkisi

Alkolün erkek sağlığı üzerindeki etkisi

Bir bira, sonra bir bira daha, üstüne bir de rakı… Elbette zaman zaman alkol içebilirsiniz. Ama fazla alkol tüketen erkekler zaman içinde bazı sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda kalabiliyor. Üstelik bu sorunlardan bir kısmı cinsel sağlıkla ilgili.

Alkolün cinsel sağlık üzerindeki etkisinden bahsetmeden önce diğer yan etkilerine değinelim. Örneğin beyin üzerindeki olumsuz etkisine… Fazla alkol tüketimi hafıza güçlüğü çekmenize neden olabiliyor. Bazı erkekler duygularını kontrol etmekte zorluk çekebiliyor. Özellikle agresif bir davranış biçimi geliştirebiliyor. Alkolün, erkeği agresifleştirdiğine birçoğumuz tanık olmuşuzdur. Sarhoş olan adamların bir müddet sonra kavga etmeye başlaması, aşikar olduğumuz bir görüntü. Eğer alkolün sizi agresifleştirdiğini düşünüyorsanız alkolü kontrollü kullanın.

Fazla alkol tüketen erkeklerin kalp krizi geçirme riskleri artıyor. Dahası, kalp atışları düzensizleşebiliyor.

Alkolün mideye pek de iyi gelmediğini hepimiz biliriz. Fazla alkol tüketimi mide bulantısına neden olabiliyor. Ayrıca alkoldeki toksinler sindirim sistemine karışarak bağışıklık sisteminize zarar verebiliyor.

Çok alkol içtiğinizde yüzünüzün yamulduğunu, gözlerinizin şiştiğini fark etmişsinizdir. Alkol cilde dost olarak gösterilmez. Alkol, yüzünüzdeki kılcal damarların patlamasına neden olabiliyor. Böyle olduğunda yüzünüze daha çok kan pompalanıyor. Sonunda hepimizin bildiği ‘sarhoş suratınız’ oluyor.

Gelelim alkolün erkeğin cinsel sağlığı üzerindeki etkisine… Her ne kadar alkolün cinsel isteğinizi yükselttiğini düşünseniz de, fazla alkol tüketimi cinsel sağlığınıza darbe vurabiliyor. Haftada birkaç kez alkol tüketen erkeklerin sperm sayılarının azaldığı biliniyor. Ayrıca kronik sertleşme sorunu baş gösterebiliyor. Alkolün olumsuz etkilerinden biri de erken boşalma olarak gösteriliyor.