Cinsel deneyimden sonra uyumak

Cinsel deneyimden sonra uyumak

İstisnasız hemen her erkeğin cinsel deneyim sonrasında uykusu gelir. Öyle ki bazen gözleri açık tutmak zorlaşır. Hatta çoğu erkek cinsel birleşme sonrasında uykuya dalar. Cinsel deneyim sonrasında erkeklerin böylesine uykusu gelirken, kadınlar genelde enerjik olurlar. Peki, erkeklerin cinsel deneyimden sonra niçin uykusu gelir? Bunun gayet bilimsel bir açıklaması var.

Araştırmalar cinsel birleşme sonlandığında erkeğin beyninde birden fazla hormonun salgılandığını gösteriyor. Bu hormonlardan birinin adı prolaktin. Prolaktin, vücudun rahatlaması için salgılanıyor. Özellikle uyku esnasında prolaktinin salgılanması artıyor. Yani cinsel deneyim sonlandığında beyin bu hormonu salgılayarak vücudun rahatlayıp gevşemesini sağlıyor.

Elbette cinsel birleşme çoğunlukla geceleyin ya da yatarak gerçekleştiği için bu hormon daha güçlü salgılanıyor. Karanlık ortam ve yatar pozisyonda olmak beyne uyku vaktinin geldiği yönünde sinyal veriyor.

Cinsel deneyim sonlandığında salgılanan hormonlar, erkeğin mutlu ve rahat olmasını sağlıyor. Bu salgılanan hormonlar sayesinde erkek, fazla stresten ve korkudan arınıyor. Bütün bunların bir araya gelmesi, erkeği rahatlatıp uykuyu dalmasına neden oluyor.

Öte yandan bazı kadınlar, erkelerin cinsel birleşme sonrasında uykuya dalmalarından rahatsızlık duyabiliyor. Bu yüzden ayık kalmayı tercih edebilirsiniz.

Eğer cinsel deneyim sonrasında uykunuzun gelmesini istemiyorsanız deneyebileceğiniz bir iki pratik yöntem var. Cinsel birleşme sonlanırken sırt üstü olmayın. Sırt üstü yatmak beyninize uykuya hazır olduğunuzun sinyalini verecektir. Buna karşı ışıkları açık tutabilirsiniz. Cinsel birleşme esnasında karanlık bir ortamda olmak ve sırt üstü yatmak vücudunuza uyku zamanı olduğunu sinyal veriyor.