İlişkiler ve klişeler

İlişkiler ve klişeler

İlişkiler söz konusu olduğunda karşımıza klişeleşmiş onca şey çıkıyor. Klişelerle olan durumumuz biraz falla olan ilişkimize benziyor. Bir tür ‘fala inanma, falsız kalma’ durumu yani. Klişelerden kaçış yok.

Bu klişelerden bazılarına yakından bakalım istedik. Her ne kadar bu klişelerin inananı çok olsa da, onları tartışmaya açmaktan çekinmedik. Klişelere rağbet etmeyen veya en azından onları sorgulayan çiftlerin beraberliği daha özgün yorumladıklarını unutmamak lazım.

İşin özü, klişeleri bilelim ama onları çok ciddiye almayalım. Nasıl klişeler mi?

Uzun ilişki cinselliği öldürür

Uzun süreli beraberlikler ve evlilikler için söylenir. Aslında duygusal yönü güçlü, paylaşımı bol bir ilişki nasıl uzun yıllara yayılıyorsa ve ilişkinin kimyası uzun süre korunabiliyorsa, cinsellik de aynı şekilde korunabilir. Fakat cinsel yaşamda saygılı ve yaratıcı bir yol edinmek lazım. Cinsel hayatta sürprizler ve küçük oyunlar rutinleşmeyi engelliyor.

Büyük aşklar büyük kavgalarla başlar

Büyük ve güçlü bir aşkın yeşermesi için büyük bir kavga beklememek lazım. Ama bu klişede bir gerçeklik payı yok değil. Bazen bireyler ilgilerini ve beklentilerini daha sert bir şekilde gösterebiliyor. Fakat ilişki başlatan bir kavganın aslında uyuşmayan bir kimyanın sonucu olabileceğini de unutmamak lazım. Sonra çiftler her ilişki tazelemek istediklerinde kavga içeren gergin bir ortam yaratabiliyor. Kısaca, büyük aşklar sadece kavgalarla değil, huzurlu yakınlaşmalarla da başlayabilir.

Kıskanmayan sevmiyor demektir

Kıskançlık konusu önemli. Beraberliklerde genellikle kıskançlık sağlıklı bir durum gibi algılanıyor. Hatta aşırı kıskanan kişinin, partnerine değer verdiği için bunu yaptığı düşünülüyor. Seven kıskanır demeyi;  kıskanmıyorsa seni sevmiyor, sana değer vermiyor demeyi görev biliyoruz. Kıskançlık ve onun yarattığı dışa kapalı, sosyal yaşamdan kopuk ilişkiler bir süre sonra parçalanabiliyor. Kişinin hayatındaki kişiye değer vermesinden, onu düşünmesinden, onun adına kaygılanmasından doğal bir şey yok. Bunlar kıskançlığı belli oranda haklı çıkarabilir ama abartmamak lazım.