Saygılı erkekler sevilir!

Saygılı erkekler sevilir!

Bir ilişkide saygı ve sevgi eşit derecede önemlidir. Hatta belli açılardan saygının sevgiden daha bile önemli olduğu söylenebilir. Neden mi?

Sevgi bir ilişkinin temelini atar, buna hiç şüphe yok. İki kişi birbirini aynı derecede sevmeyebilir. Ama iki kişiyi yaklaştıran birbirlerine duydukları sevgidir. İşin içinde sevgi oldu mu, o ilişki güçlü olur. Sevgi kadar önemli olan bir konu ise şüphesiz ki saygıdır.

Ve hatta dediğimiz gibi zaman zaman sevgiden daha fazla önem kazanabilir. Çünkü bir ilişkinin fitilini yakan güçlü sevgiler zamanla yerini daha abartısız duygulara bırakabilir. Aşk ve tutku yerini makul bir sevgiye bırakabilir ve bu doğaldır. Bunun olması ilişkinin biteceği veya bitmesi gerektiği anlamına gelmez.

Sevgi değişebilir, başkalaşabilir. Ama saygı değişmemelidir, azalmamalıdır. Başka bir şeye dönüşmemelidir. Zaten saygı başka bir şeye dönüşünce biter. Saygı bittiğinde ilişkiler çatlar.

İşte bu sebepler yüzünden, saygı sevgiden birazcık daha önemli. Saygı ilişkide ne olursa olsun korunması gereken bir şey.

Erkekleri saygıya davet ediyoruz!

Peki, sevgi yıllar içinde dönüşürken, saygı nasıl korunabilir? Burada erkeklere düşen çok önemli sorumluluklar var. Çünkü kadınlar bir ilişki süresince uygar davranışları ve incelikleri korumak konusunda daha hassas oluyorlar. Saygı bitmesin, saygı ve ince davranışlar devam etsin istiyorlar.

Bir erkek sadece bir kadını arzuladığı zaman değil, bir ‘’sevgili’’ veya evlilik ilişkisi içinde de saygısını korumalıdır. Karşısındakinin bir birey olduğunu, onun da bir özel hayatı olduğunu unutmamalıdır. Erkek bir kadını yaptığı işler ya da yaptığı tercihler yüzünden aşağılamamalı, onu kendi hakimiyeti altındaki birisi gibi görmemelidir. Bu noktada eşitlik bilinci önemlidir. Eşitlik ve birey bilinci saygının temelidir.