Uzun ilişkilerde cinsellik biter mi?

Uzun ilişkilerde cinsellik biter mi?

Uzun süreli beraberlikler söz konusu olduğunda en çok tartışılan konulardan birisi, uzun ilişkilerde cinsel hayatın devamı.

Şöyle yorumları mutlaka siz de duymuşsunuzdur:

Uzun ilişkide zaman içinde cinsellik biter… Evliliklerde cinsellik bir süre sonra monotonlaşıyor… Yatak odasında eski heyecanımız yok… Gençken heyecanlıydık, şimdi öyle değil…

Maalesef uzun süren beraberliklerde cinselliğin eski ateşini kaybetmesine doğal gözle bakılıyor. Aslında ne kadar zaman geçerse geçsin, bir çiftin cinselliğe yaşamında yer vermesi önemli.

Bu nedenle beraberliğin süresi ne kadar uzarsa uzasın, sağlıklı bir cinsel hayatın kaybolmasını doğal karşılamamak ve nedenlerini sorgulamak lazım.

Sağlık problemleri neden olabilir mi?

Cinsel isteksizliğin altında yatan nedenlerin farkında olmak, nedenleri sorgulamak ve yeri geldiğinde destek almak önemli.

Yani, zaman içinde isteksizlik doğal demeden önce, isteksizliğin altında fiziksel veya psikolojik bir sebep olabileceğini düşünmek lazım. Eğer isteksizliğin kalıcı olduğunu düşünüyorsanız bu konuda bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

Cinsel yaşamı yeniden renklendirmek

Öncelikle sizde isteksizlik yaratabilecek dış faktörleri gözden geçirin. Yorucu bir iş hayatı veya sorumluluklar sizde arzu kaybı yaratabilir. Hayatınızdaki stresi azaltmak için spor veya hobi gibi alanlara yönelebilirsiniz.

Sporun cinsel hayatınıza da olumlu etkileri olacağını söylememize bile gerek yok. Eğer problemin fiziksel yönü olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzman desteği alın.

Eğer cinsel hayatta ritim düşüklüğünü yaratan bir tür monotonluksa o zaman yatak odanızda daha yaratıcı ve sürprizli oyunlar düşünün. Farklı bir mekânda, masaj gibi hediyelerle süslenmiş bir beraberlik cinsel hayatı yeniden ateşlendirebilir.