Yaşlanmak ve cinsel deneyim

Yaşlanmak ve cinsel deneyim

Genel kanılardan biri yaşlandıkça cinsel deneyimden alınan keyfin azaldığı yönünde. Cinsel deneyimden alınan keyif azaldığı gibi sertleşme sorunları da yaşanabiliyor. Peki, bunun nedeni ne?

Yaşlandıkça testosteron oranı, yani vücudunuzdaki erkeklik hormonu azalıyor. Yirmili yaşların ortasından itibaren testosteron düşüşe geçiyor. Cinsel deneyimden aldığınız keyifse testosteronun yüksekliğine bağlı. Ayrıca erkeklik hormonunun salgılanması azaldıkça cinsel arzunuz da azalıyor. Dahası, sertleşme sorunu yaşamaya başlıyorsunuz.

Yaşlandıkça sağlık sorunları baş gösteriyor. Özellikle kalp ve damar hastalıkları cinsel deneyime karşı daha az istekli olmanıza neden oluyor. Şeker hastalığı sinir sisteminizi olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla cinsel deneyim esnasında duyduğunuz hisler azalıyor. Ayrıca yaşlandıkça kullanılan ilaçların sayısı artıyor. Bu ilaçlar sertleşme sorununa neden olabiliyor.

Yaş ilerledikçe daha stresli bir hayatınız oluyor. Ayrıca dikkatinizi dağıtacak bir sürü sorunla uğraşmanız gerekiyor. Gençken, henüz hayat tozpembeyken bütün enerjiniz cinselliğinize yansıyor. Çünkü her şeyden önce cinsellik hakkında düşünecek daha fazla zamanınız oluyor. Ama yaşlandıkça zamansızlık ve stres libidonuza büyük darbe vuruyor.

Yaşlanmaya bağlı olarak cinsel deneyimden alınan haz, psikolojik nedenlerden ötürü de azalabiliyor. Kişinin kendisini çekici hissetmemesi ya da yaşlı olduğunu düşünmesi cinsel deneyim üzerinde olumsuz bir etkiye neden oluyor. Ayrıca uzun ilişkiler beraberinde alışkanlıkları doğuruyor. Alışkanlıkların artması libido eksikliğine neden olabiliyor.