Karizmatik kahramanlar: Sherlock Holmes

Karizmatik kahramanlar: Sherlock Holmes

Alevlendirir’de karizmasıyla, zekasıyla okurları, izleyicileri kendisine hayran bırakan, örnek alınan, taklit edilen hayali kahramanları incelemeye Sherlock Holmes ile başlıyoruz.

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un polisiye hikâye ve romanlarının başkahramanı. 1887’de gazetede yayınlanan Kızıl Soruşturma hikâyesiyle edebi dünyada yerini aldı. Bu hikâyede Sherlock, çözülmesi imkânsız gibi görünen bir cinayet soruşturmasını çözdü ve katilin kim olduğunu buldu. Yazar, toplamda Sherlock Holmes’un kahraman olduğu 4 roman ve 56 hikâye yayınladı.

Etkileyici, eşsiz bir zekâ
Sherlock Holmes karakterinin zekâsı insanları öyle etkilemiş ki İngilizce ’de “Aferin Sherlock!” diye bir kinaye kalıbı bile var. Sherlock avcı şapkası, kısa pelerini, piposu ve büyüteciyle ikonlaşan bir karakter.

Tabii, Sherlock Holmes gibi bir karakteri oluşturmak ve bu kadar girift suçları düşünebilmek herkesin harcı değil. Söylentilere göre yazar, bu hikâyelerdeki Dr. Watson’ın ta kendisi ve gerçek hayatta meslektaşı olan Joseph Bell’den esinlenerek Sherlock Holmes karakterine hayat vermiş. Söylentiler doğru veya değil, Sherlock Holmes özenle, oya gibi işlenmiş bir karakter.

Guinness’e göre Sherlock Holmes, 200’den fazla filmin başkahramanı olarak bir rekora imza attı. Sherlock’u maceradan maceraya koşarken takip etmek insanları yüzyıldan fazla süredir sıkmamış. Ölümsüz karakter diye buna denir.

Akılcı bir kahraman
Peki,  Sherlock Holmes’u diğer dedektiflerden ayıran bir şey var mı? Yok, çünkü o bir dedektif sayılmaz. O, bir “danışman dedektif” ve bu mesleği o buldu. Britanya’nın polis teşkilatı Scotland Yard içinden çıkamadığı her soruşturmada bir “bilirkişi” olarak Sherlock’a başvurdu. Sherlock, soruşturmaları tümdengelim ve mantıksal akıl yürütme yoluyla ele alıyor ve hemen her zaman sonuca ulaşıyor.

Görsel: Sherlock Holmes: Crimes & Punishments oyunu.