Kış kilosuna dikkat!

Kış kilosuna dikkat!

Soğuk havalar gelir, harika yaz mevsimi hayatımızdan çıkar gider. Eskiden doya doya yaşadığımız, adına şiirler, şarkılar yazdığımız bahar mevsimleri vardı ama şimdi yaz ve kış mevsimleri baharları es geçiyor. Küresel ısınmayla mevsimlerin dengesi de bozuldu.

Durum böyle olunca, havalar soğumaya başlar başlamaz bir panikle ballara, pekmezlere dadanıyoruz. Sonra gelsin kış kiloları. Fakat hatırlatmakta yarar var, kışın kilo almak kolay, vermekse zor, çok zor.

Kışa sağlıklı bir hazırlık yapmak, ama bununla beraber gelen bonus kilolardan korunmak için yapılabilecekleri yazdık.

Kış rehavetine kapılmayın
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz şart. Yoksa kış mevsimi daha ilk günlerinde hastalıklarla kendini hatırlatacaktır. Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de gün içinde dengeli beslenmenizi sağlar.

Günlük beslenme demişken, meyve-sebze tüketmeyi ve bol bol su içmeyi unutmayın. ‘’Sudan başka ne içilir?’’ derseniz, seçiminizi sıcak içeceklerden yana yapın deriz. Özelikle de bitki çaylarından yana yapmanızı tavsiye ederiz. Çay ve kahveyi fazla abartmamakta yarar var bu arada.

Beslenme dışında bir diğer önemli konu ise kış rehavetine kapılmamak. Tamam, kış gecelerinde evde oturmak, film üstüne film izlemek çok keyifli ama hareket etmeyi unutmayın. Kumsalda fit gözükmek için yaptığınız spora devam edin veya en azından yürüyüşlere çıkın.

Sonra yaz geldiğinde, şortlarınızı kapatmak için göbeğinizi içe sokmak zorunda kalabilirsiniz.