Sokak modası

Sokak modası

Sokak modası kavramı, modayla ilgili ve ilgisiz pek çok yerde karşımıza çıkabiliyor. Fakat pek çok yazıda sokak modasının ne olduğu konusunda net bir açıklama bulunmuyor. Sokak modası, sokakların kendi tarzı mı? Yoksa modacıların sokaklardan ilham aldığı endüstriyel bir tarz mı? Gelin konuya yakından bakalım.

Her mahallenin bir tarzı var

Sokak modası, herhangi bir modacı yönlendirmesi olmadan kendi tarzını bulan insanların yarattığı bir modadır. Burada gençlik grupları ve alt kültürler çok etkili. Mesela rock müzik dinleyenlerin siyah ağırlıklı giysileri ve takıları sokak modasının tarzlarından biri.

Bu tür aşağıdan gelen tarz ve eğilimler zaman içinde modacıları da etkileyebiliyor. Yani modacılar sokak modasından aldıkları ilhamı işlerine yansıtabiliyorlar. Yine rock örneğinden gidersek, modacılar siyah ağırlıklı kıyafetlerle veya çivili, demirli takılarla karşımıza çıkabiliyorlar.

Sokak modası fotoğrafçıları

Sokağın modası olur da fotoğrafçıları olmaz mı? Sokak modası, moda fotoğrafçılığının bir dalı haline geldi. Londra, Berlin ve Paris gibi kentlerin sokaklarında gezinen, gördükleri sıradışı tarzları fotoğraflayan çok önemli fotoğrafçılar var.

Bu kişiler sokağın imajlarını yakalarken, modacıların da sokakta neler giyildiğini görmelerini sağlıyorlar.

Türkiye sokak modası

Doksanlı yıllarda gençlik arasında rock dinleyicileri tarzıyla öne çıkıyordu. Günümüzde gençlerin ağırlığını koyduğu sokak modası oldukça zenginleşmiş durumda. Rap dinleyicileri, rock dinleyicileri, hipster’lar ve daha pek çok grup ilginç tarzıyla genel tarzdan uzaklaşıyor.

Sokak modasına yön vermek için 3 yol:

1.Farklı bir saç stili

2.Farklı bir giyim tarzı.  

3.Tarzın görünür olması için popüler yerlerde zaman geçirmek.