Cinsel isteksizlik: Hayatı saran zehirli sarmaşık

Cinsel isteksizlik: Hayatı saran zehirli sarmaşık

Başarılı cinsellik sosyal hayatta da iş hayatında da mutluluğu getiriyor. Birçok psikolog ve ilişki uzmanının bu ortak görüşü aslında hayat kalitesini artırmak için de bir ipucu veriyor. Cinsel sorunlar kaliteli bir yaşamın önündeki önemli engellerden biri. Özellikle cinsel isteksizlik ilişkileri önemli oranda etkiliyor. Çiftler yatağın yolunu uzun bir süre sadece uyumak için tutuyorsa mutsuzluk orada başlıyor ve büyük ölçüde ayrılıklar gerçekleşiyor. Cinsel isteksizliğin önüne geçmek için öncelikle sorunun nedenlerini bilmek gerekiyor.

alevlendirir İlaçlar

Kas ve iskelet sistemi hastalığının tedavisinde ve ağrı tedavisinde kullanılan ilaçların ve antidepresanların cinsel isteksizliğe neden olabildiği biliniyor. Bu tür ilaçlar kullanıyorsan ve cinsel yaşamın olumsuz etkilenmeye başladıysa bu konuyu doktorunla görüşebilir, seni yönlendirmesini isteyebilirsin.

alevlendirir Stres

Aşırı stres cinsel hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle yoğun çalışmanı gerektiren bir işin varsa bu durum cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. İşin ve yaşamının getirdiği stresten arınmak için biraz rahatlamaya ve sevdiğin kişilerle vakit geçirip sevdiğin şeyleri yapmaya çalış. Unutma, cinsellikten kaçman yaşadığın strese çözüm olmayacak, aksine seni daha ciddi sorunlarla yüzleşmek zorunda bırakacak.

alevlendirir Uykusuzluk

Sabah erken kalk, İstanbul'daysan trafikte uzun saatler bekle, işe gitmeden yorul, işe git çalış ve yorgunluğun her saat katlansın. Sana hak veriyoruz, eve döndüğünde kendini yatağın kollarına bırakman gayet normal. Ancak düşünüldüğünün aksine cinsellik gevşemene ve yorgunluğunu daha kolay atmana yardımcı da olabilir.

alevlendirir Vücudundan utanma

Kişinin vücudunu beğenmemesi, fazla kiloları, vücudunun kusurlu olduğunu düşünmesi gibi durumlar cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Bu sorun genellikle kendini partnerinin gözüyle görmeye çalışmakla başlıyor. Bu tür bir sorunun olduğunu düşünüyorsan partnerinle konuşarak bu görüşünü ona açabilirsin. İletişim kurmanın ve kendini olduğu gibi kabullenmenin senin için yeterli olmayacağını düşünüyorsan spora başlayabilirsin. Partnerinin de benzer bir sorunu olabilir. Onunla da sana önerdiklerimize benzer çözümler geliştirmeye çalış. İletişim kurmaktan hiçbir zaman kaçınma.