Depresyon ve Sertleşme Sorunu

Depresyon ve Sertleşme Sorunu

Sertleşme sorununun kalp ve şeker hastalıkları gibi fiziksel sebepleri olduğu gibi, depresyon veya mutsuzluk gibi psikolojik sebepleri de bulunmaktadır. Sertleşme sorununun nedenleri birbirinden farklı özellikler göstermekle birlikte, temelde fiziksel ve psikolojik şeklinde ikiye ayrılıyor.

Sertleşme sorununun kaynağını doğru anlamak için uykuda ereksiyon olma durumunun gerçekleşip gerçekleşmemesi önemlidir. Sertleşme bozukluğu yaşayan erkek eğer uykuda ereksiyon olabiliyorsa, sorunun psikolojik kaynaklı olduğu söylenebilir.

Depresyon
Sertleşme sorununa sebep olan psikolojik etkenlerin anlaşılması kolay olmayabilir. Psikolojik etkenler arasında depresyon, kaygı, stres ve ilişkilerden kaynaklanan problemler öne çıkmaktadır. Sertleşme sorununun en çok görülen psikolojik sebeplerinden biri ise kaygıdır.

Beyindeki kimyasallarla yakın ilgisi olan depresyon, cinsel hayatı yakından etkilemektedir. Erkekler depresyon belirtilerini kavrama ve farkındalıkla birlikte yardım isteme konusunda pasif kalabiliyorlar ve bu depresyonun yol açtığı sertleşme sorununun tedavi edilmesini zorlaştırıyor.

Aslında depresyon konusunda farkındalık oluşması ve bir uzmandan yardım istenmesi çok önemli çünkü psikolojik yardımın ardından bireyler yeniden cinsel hayatlarında mutluluğu yakalayabiliyorlar.

Kaynak: http://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/psychological#Depression6