Doktorunuzla sertleşme hakkında nasıl konuşursunuz?

Doktorunuzla sertleşme hakkında nasıl konuşursunuz?

Kronik sertleşme sorununuzun olduğundan şüpheleniyorsunuz. Bir an önce bir çözüm bulmak istiyorsunuz. Doktora gitmeyi düşünüyorsunuz ama sertleşme sorunundan bahsetmeye çekiniyorsunuz.

Unutmayın ki yeryüzünde sertleşme sorunu olan tek erkek siz değilsiniz. Hatta stresli çalışma hayatının ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının artışından ötürü sertleşme sorunu yaygınlaşıyor. Yani doktorunuz muhtemelen ilk kez sertleşme sorunu olan bir hastayla karşılaşmıyor. O yüzden bu konuyu açmaktan çekinmeyin.

Sertleşme sorununun altında kalp ve damar hastalıkları yatıyor olabilir. Yani doktorunuz, bunu sadece cinsellikle ilgili bir mevzu olarak görmeyecek. Doktorunuz sizin genel sağlığınızı dikkate alan bir tedavi yöntemini önerecek.

Doktorunuzla görüşmeden önce sertleşme sorunu hakkında nasıl konuşacağınızı düşünün. Hatta doktorunuza sorabileceğiniz soruları not alabilirsiniz. Örneğin, niçin sertleşme sorunu yaşadığınızı sorabilirsiniz. Size uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz. Tedavi yöntemlerinin ne gibi yan etkileri olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Öte yandan sadece sertleşme sorunu yaşadığınızı söyleminiz bile yeterli olacaktır. Doktorunuz size soru sorarak konuşmayı yönlendirecektir. Böylece size en uygun tedavi yönteminin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Doktorunuz size sertleşme sorununuz hakkında daha detaylı sorular sorabilir. Örneğin “Hiç mi sertleşemiyorsunuz? Sertleşme cinsel birleşmeye yetecek oranda mı? Sertleşme cinsel birleşme esnasında mı bozuluyor? Sigara içiyor musunuz?”

Bu sorulara çekinmeden cevap vermeniz önemli. Çekindiğiniz ve yanlış bilgi verdiğiniz takdirde doktorunuz size uygun tedaviyi bulmakta zorlanabilir.

Ardından doktorunuz sizi muayene edecektir. Muayene için soyunmanız gerekebilir. Muayene ve testler sonucunda sizin için en uygun tedavi yönteminin ne olduğunu karar verecektir.