Fazla kilolar sertleşmeyi engelliyor

Fazla kilolar sertleşmeyi engelliyor

Yaklaşan yaz mevsimiyle birlikte fazla kiloların canını sıkmaya mı başladı? Aynaya baktığında gözüne çarpan fazlalıklardan kurtulman için tek sebep fiziksel görünümün değil. Fazla kiloların obezite ve kalp damar hastalıklarına yol açtığını biliyorsun. Sağlıklı bir cinsel hayat için de derhal kilo vermelisin. Çünkü fazla kilolar sertleşme sorununu ortaya çıkaran ana sebeplerden biri.

 Peki, bu sorun nasıl oluşuyor?

Nitrik oksit adı verilen moleküller damar ve kaslardaki genişlemeyi sağlar. Damardaki esnekliği artıran nitrik oksit seviyesi düştükçe sertleşme de azalır.

Her erkeğin kâbusu

*Sadece ABD’de 30 milyon erkeğin sertleşme sorunu yaşadığını kaydeden uzmanlar, başarılı bir cinsel yaşam için sağlıklı beslenmeyi öneriyor. Moralin bozulmasın. Sana önereceğimiz çözüm, vücuttaki nitrik oksit üretimini artırarak daha sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmene yardımcı olabilir.

Akdeniz diyeti ile beslen

Akdeniz diyetiyle beslenen İspanya, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerde yaşayanlar çoğunlukla balık, meyve ve sebze tüketiyor. Akdenizlilerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin %30 daha az olduğu biliniyor. Kolesterol ve tansiyonu düzenleyen Akdeniz diyeti aynı zamanda kişilerin sağlıklı kilolarda kalmasını sağlıyor.

Akdeniz diyeti erkeklerde sıkça görülen sertleşme sorununa da en iyi çözüm. Diyetin ana besinlerinden biri olan balık; omega 3 ve potasyum bakımından zengin olduğu için nitrik oksit seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Aynı şekilde sodyum bakımından zengin olan kuru baklagiller, yeşil sebzeler, kayısı, muz, fındık, fıstık, patates gibi gıdalar da sertleşme sorununu aşmanda etkili olabilir.

Haftada en az 150 dakika egzersiz

Kan basıncını düşüren egzersiz aynı zamanda nitrik oksit üretiminin artmasını sağlıyor. Günde 30-60 dakikalık bir yürüyüş sertleşme için atılacak en büyük adımlardan biri. Detaylı bilgi almak için bir uzmana danışmaktan çekinmeyin

*Bilimsel veriler Amerika’da bulunan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden (NIH) alınmıştır.