İktidarsızlık nedir?

İktidarsızlık nedir?

Sertleşme sorunu, ereksiyon bozukluğu, iktidarsızlık ya da tıp dilindeki adıyla ‘’erektil disfonksiyon’’ bilinenin aksine oldukça yaygındır, erkeklerin sıkça yaşadığı cinsel sorunlardan biridir. Sertleşmeme nedenleri birbirinden farklılık gösterir. Psikolojik ya da fizyolojik kaynaklı olabilir.

 

40 yaş üstü erkeklerde, 40 yaş altına göre daha sık görülen sertleşme sorunu, cinsel ilişki için gerekli ereksiyonu başlatamama ya da sürdürememe durumu olarak biliniyor. Sertleşme sorunu tedavisiyle, yani modern tıp yöntemleriyle sertleşmeme yani iktidarsızlık sorunu %95 oranında gideriliyor.

 

Sertleşme sorunu ve iktidarsızlık genellikle, uzman yardımıyla ve ağızdan alınan ilaçlarla tedavi ediliyor. Sertleşmeye çözüm bulmak için sertleşme sorunu yaşadığını düşünen hastaların konunun uzmanlarına başvurması ve uzman desteği alması gerekiyor. Sertleşme sorunu yaşayan kişi cinsel arzu duyabilir ve herhangi bir sorun yaşamadan boşalabilir.

 

İktidarsızlığın nedenleri nelerdir?

Sertleşmenin gerçekleşebilmesi için penisteki ‘’corpus cavernosum’’ olarak isimlendirilen zerreciklerin kanla dolması gerekiyor. Bu bölüme kan gitmemesi ya da kısıtlı gitmesi durumunda erkeklerde sertleşmeme ve iktidarsızlık görülebiliyor. Vücuttaki kan dolaşımının iyi olması bu noktaya kanın ulaşıp ulaşmamasını yakından etkiliyor. Bu nedenle kan dolaşımını etkileyen risklere dikkat etmekte sonsuz yarar var.

 

Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik kan dolaşımına etkileyen faktörler arasında. Beslenme söz konusu olduğunda, aşırı yağlı, şekerli ve tuzlu yemeklerden kaçınmak ve hamur işlerini yok denecek kadar aza indirmek kan dolaşımını dengede tutmaya yardımcı oluyor. Diğer bir önemli noktaysa hareket etmek. Spor, yürüyüş ya da egzersizler de vücudun kan dolaşımını harekete geçirdiği için ereksiyon sorununu engellemede etkili.

 

Sertleşme sorununun nedenleri birbirinden farklı özellikler göstermekle birlikte, temelde sorunları fiziksel ve psikolojik diye ikiye ayırabiliriz. Sertleşme sorununun kalp ve şeker hastalıkları gibi fiziksel sebepleri olduğu gibi, depresyon ya da mutsuzluk gibi psikolojik sebepleri de bulunmaktadır.

 

Fakat bir konuyu belirtmekte yarar var, sertleşme sorununa sebep olan psikolojik temel etkenlerin anlaşılması göründüğü kadar kolay olmayabilir. Uzmanlara göre psikolojik kaynaklı sertleşme sorununun en önemli nedeni stres. Psikolojik etkenler arasında depresyon ve ilişkilerden kaynaklanan problemler de, stres gibi öne çıkmaktadır. Sertleşme sorununun psikolojik sebeplerinden biri ise kaygıdır. Modern dünyada derin kaygı hali sorumluluklara bağlı olarak çok sık görülür. Kaygının yol açtığı uykusuzluk da etkili. Araştırmalar 5 saat ve altında uyuyan erkeklerin sertleşme sorunuyla karşılaşma oranının yüksek olduğunu gösteriyor.

 

Fiziksel nedenlere gelirsek; diyabet, kalp ve damar hastalıkları olanların sertleşme sorunu yaşama ihtimali daha yüksek. Testosteron düşüklüğü de aynı şekilde sertleşme sorununa neden olabilir. Fiziksel ve psikolojik nedenleri birkaç maddede toparlayabiliriz:

 

*Şeker hastalığı

*Hipertansiyon

*Kalp hastalıkları

*Yüksek kolesterol

*Penis hastalıkları

*Bulaşıcı hastalıklar

*Geçirilmiş travmalar (bel travmaları vb)

*Geçirilmiş operasyonlar (beyin ameliyatları, prostat kanseri operasyonları vb)

*Radyoterapi

*Yaşın ilerlemesi

*Hormonal sorunlar

*Libidonun azalması

*Diğer hormon dengesizlikleri

*Psikojenik sorunlar (ruhsal sorunlar)

*Depresyon

*Stres

 

İktidarsızlığın belirtileri nelerdir?

Sertleşme sorununun kaynağını doğru anlamak için uykuda ereksiyon olma durumunun gerçekleşip gerçekleşmediğine yakından bakmak gerekir. Sertleşme bozukluğu yaşayan erkek, eğer uykuda ereksiyon oluyorsa, yaşadığı sorunun psikolojik olduğu söylenebilir.

 

İktidarsızlık hangi yaş grubunda daha sık görülüyor?

Öncelikle iktidarsızlık ve sertleşmeme durumunun yaygın olduğunu söyleyelim, her 10 erkekten biri yaşamı boyunca en az bir kere sertleşme sorunu yaşıyor. Sertleşme sorunu, her yaş grubunda bulunan erkeğin hayatında karşılaşabileceği yaygın bir sorundur.

 

Araştırmalar, 40–70 yaş arası grupta bulunan erkeklerin %30′unda sertleşme sorunu görüldüğünü ortaya koyuyor. Sertleşme sorunu dediğimiz gibi 40 yaş üstü erkeklerde daha sık görülür ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak bu sorunun şiddeti ve sıklığı artabilir.

 

Erkeklerin cinsel sağlık sorunları arasında; erken boşalma ile sertleşme ilk sıralarda yer almaktadır. 40 yaş altı erkek grubunda dünya çapında %1-9 oranında erektil disfonksiyon görülmektedir. 60lı yaşlarda bu oran %20-40, 70 ve 80li yaşlarda ise %50-75 şeklinde değişmektedir. İlerleyen yaşa bağlı olarak sertleşme sorununun görülme sıklığı ve şiddetinde artış gözlenir.

 

İktidarsızlık nasıl çözülür?
Cinsel sorunlar iş ve sosyal yaşamı ciddi şekilde olumsuz yönde etkileyebilir. Sertleşme sorunu yaşadığını düşünen hastaların hiç vakit kaybetmeden uzman desteği alması gerekir.

 

Cinsel sorunlarla yüzleşmek gerektiği, hızlıca tedavi arayışına girmek yerine sorunu ertelemenin süreci daha zorlu hale dönüştüreceği unutulmamalıdır. Yine unutmamakta yarar var, sertleşme sorunu %95 oranında başarıyla tedavi edilebiliyor. Ağızdan ilaç tedavisi sertleşme sorununun çözümünde hem kolay hem de etkili bir yöntem.

 

Ne zaman uzman desteği gerekir?

Sertleşme konusunda yaşanan her türlü sorunda mutlaka bir uzman doktora başvurulmalı ve ondan mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Aslında bu rahatsızlığın çok yaygın olduğu ve bu konuyu paylaşmakta utanılacak bir durum olmadığı bilinmelidir. Kişi durumunu doğru ve detaylı bir şekilde paylaşmalıdır.

 

Her yıl yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır, sertleşme sorunlarının tedavisi çoğunlukla mümkündür. Yeni geliştirilen ağızdan alınan ilaçlar da erektil disfonksiyonda tedavi yaklaşımını ciddi şekilde değiştirmiştir. Ayrıca psikolojik kaynaklı sertleşme sorunları, 6-12 seans süren bir cinsel terapiyle çözülebiliyor.

 

İktidarsızlık tedavisi nasıl olur?

Sertleşme sorunu modern tıp yöntemleriyle %95 oranında gideriliyor. Yani neredeyse, ‘’iktidarsızlık tarih oldu’’ ya da ‘’iktidarsızlık konusuna kesin çözüm var’’ diyebiliriz. Sertleşme sorunu genellikle ağızdan alınan ilaçların yardımıyla tedavi edilebiliyor.

 

Cerrahi tedavi, penis protezi, testosteron replasman tedavisinin yanı sıra psikolojik kaynaklı bir sertleşme sorunu yaşanıyorsa, bu durumda uzman bir psikiyatrist ve psikolog tarafından yapılacak cinsel terapiyle sorunun üstesinden gelinebiliyor. Sertleşme sorunu tedavisinde genel olarak 4 ana tedavi yöntemi kullanılır.

 

Sertleşme tedavisinde 4 ana yöntem:

1. Ağız yoluyla kullanılan ilaçlar

2. Vakum cihazı

3. Penis içine enjeksiyon

4. Penis protezi

 

Sahte ilaçların tehlikeleri nelerdir?
Türkiye'de sertleşme sorunu yaşayan 10 erkekten sadece 1'i hekime başvuruyor ve uzman desteği alıyor. Eczaneye başvuranların oranıysa %48. Türk Androloji Derneği’nin “Sertleşme Sorunu Tedavisi ve Hastaların Çözüm Arayışları” isimli araştırmasından elde edilen veriler gösteriyor ki, her 6 hastadan biri sertleşme sorunu ve iktidarsızlık çözümü için internet ve işporta gibi eczane dışı kanallara yöneliyor.

 

Fakat eczane dışı kanallarda, afrodizyak etkisi verdiği söylenen ürünlerle beraber satılan ve sertleşme sorununu çözmek için kullanılan ya da cinsel gücü artırdığı iddia edilen bu orijinal olmayan ilaç görünümlü ürünlerin son derece kötü etkileri olabiliyor. Ölümcül sonuçlar bile çıkabiliyor ortaya. Sertleşme sorununda hızlıca uzman doktor desteği almak gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

 

Mutlu bir cinsel yaşam için yapılması gerekenler nelerdir?

Sorunsuz bir cinsellik sosyal hayatta ve iş hayatında mutluluğu getiriyor. Birçok psikolog ve ilişki uzmanının bu ortak görüşü aslında hayat kalitesini artırmak için önemli bir ipucu veriyor. Buradan yola çıkarak, cinsel sorunların kaliteli bir yaşamın önündeki önemli engellerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sadece cinsel sorunlar değil, cinsel isteksizlik de yaşam kalitesini ve ilişkileri önemli oranda etkiliyor. Çiftler yatağın yolunu uzun bir süre sadece uyumak için tutuyorsa mutsuzluk işte orada başlıyor. Cinsel isteksizliğin önüne geçmek için, sorunun nedenlerini ortaya koymak ve destek almak gerekiyor.

 

Referanslar:

*Türk Androloji Derneği resmi web sitesi

*Doktorsitesi.com – Sertleşme sorunları-Op. Dr. Tuncay Taş (http://www.doktorsitesi.com/makale/sertlesme-sorunlari)

* Ernst R. Schwarz’ın Erectile Dysfunction kitabı.

*Amerika’da bulunan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH)

*http://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/psychological#Depression6