Cinsel Sorun:Neden Ereksiyon Olamıyorum?

Cinsel Sorun:Neden Ereksiyon Olamıyorum?

Neden ereksiyon olamıyorum?

 

Sertleşme bozukluğu erkeklerin en çok başına gelen cinsel sorunlardan. Bu sorun psikolojik nedenli olabileceği gibi fizyolojik kaynaklı da olabilir. Depresyon ve anksiyete (endişe) ereksiyon sorununun psikolojik nedenleri olarak gösterilebilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarıysa sorunun fizyolojik etkenleri arasında yer alıyor.Sertleşme sorununa neden olan fizyolojik durumlarla ilgili biraz daha derine inelim ve nedenlerine birlikte göz atalım.

 

Sertleşme sorunuyla yüzleşmek

 

Sertleşme sorunu, ereksiyon bozukluğu, iktidarsızlık ya da tıp dilindeki adıyla erektil disfonksiyon yaşam kalitesini etkileyen önemli bir konu. 40 yaş üstü erkeklerde daha sık görülen sertleşme sorunu, cinsel ilişki için gerekli ereksiyonu başlatamama ya da sürdürememe durumu olarak biliniyor. Türk Androloji Derneği’nin verilerine göre1 her 10 erkekten biri yaşamı boyunca bu sorunla yüzleşmek zorunda kalıyor. Bu nedenle sorunun normal kabul edilmesi ve ortaya çıktığı ilk anda bir hekime başvurulması oldukça önemli.

 

Diyabet sertleşmeyi etkiliyor mu?

 

Diyabet damarları, siniri ve düz kasları etkilemesi nedeniyle sertleşme bozukluğuna yol açabiliyor. Bu durumu gece ereksiyonu da denilen uyku sonrası ereksiyon da yaşanan azalmayla anlamak mümkün. Sabahın erken saatlerinde yaşanan sertleşmenin sıklığında ya da şiddetinde bir azalma varsa dikkatli olmak gerekiyor. Diyabet hastalarının ortalama %50’sinde hekimlerin deyişiyle erektil disfonksiyon görülebildiğini de unutmamak gerek. Bu nedenle diyabet hastalarının düzenli olarak bir ürolog tarafından muayene edilmesi yararlı olabilir. Erken teşhis ve tedaviyle sorunun bir an önce çözülebileceğini de hatırlatalım.

 

Tansiyonun sertleşmeye etkisi

 

Yüksek tansiyon penise giden damarları etkileyebildiği için sertleşme sorununa yol açabiliyor. Penisin sertleşmesi için kan basıncının belirli bir oranın üzerinde olması gerekiyor. Hipertansiyon ilacı kullanıldığında genellikle vücudun tansiyonuyla birlikte peniste etkili olan basınç da düşüyor. Dolayısıyla peniste fonksiyon bozukluğu oluşabiliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için dikkatli olmak ve öncelikle yüksek tansiyonun düşürülmesi gerekiyor.

 

Uzman desteği

 

Sertleşme konusunda bir sorun yaşadığını düşünüyorsan asla çekinme ve mutlaka bir hekime başvur. Kendini mümkün olduğunca doğru ifade etmeye çalış. Bu durumun çok yaygın olduğunu bil ve utanılması gerektiğiyle ilgili bir yanılgıya da kesinlikle düşme. Bir de sertleşme sorununu erken boşalmayla karıştırmamak gerekiyor.Ereksiyon sorunu yaşayan birinin normal bir sürede orgazm olabileceğini unutma.

 

Referanslar:

1. Türk Androloji Derneği resmi web sitesi – Erkek cinsel fonksiyon bozuklukları (http://www.androloji.org.tr/6/hastalar-icin/29/erkek-cinsel-fonksiyon-bozukluklari)