Sahte ereksiyon ilaçlarına dikkat!

Sahte ereksiyon ilaçlarına dikkat!

Erkeklerin sertleşme sorunlarına ve cinsel performans artırmaya dönük sahte ilaçlara yönelmesinin faturası çok yüksek. Bu ilaçların kullanımı ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere neden olabiliyor.

Cinsel sağlık konularında kişilerin mutlaka ama mutlaka bir hekime başvurması gerekiyor. Kişiler hekime başvurmayınca, sahte ilaç üreticilerinin ekmeğine yağ sürülmüş oluyor. Bu sahte ilaçlar görünüş olarak orijinaline benzese de, içindeki aktif madde eksik olabildiği gibi, hiç bulunmayabiliyor. Yani kişi doğru ilacı kullanarak iyileşme sürecine girmek yerine, bambaşka bir ilaç nedeniyle kendisinde başka problemler yaratıyor.

Peki, bu sahte ilaçlar nereden bulunuyor? Sokak tezgahlarında ve internet sitelerinde satılıyor. ‘’Söz konusu sağlık olduğunda bu tür şüpheli kaynaklara kim yönelir’’ diyor olabilirsiniz ama maalesef işin rengi hiç öyle değil.

İktidarsızlık, ereksiyon problemi, cinsel performans gibi amaçlarla pek çok kişi bu yollara yöneliyor.

Bilinçli olmalı ve bu bilinci paylaşmalıyız

Türkiye'de sertleşme sorunu yaşayan 10 erkekten sadece 1'i hekime başvururken, eczaneye başvuranların oranıysa %48. Türk Androloji Derneği’nin “Sertleşme Sorunu Tedavisi ve Hastaların Çözüm Arayışları” isimli araştırmasından elde edilen verilere göre, her 6 hastadan biri sertleşme sorununun çözümünü internet, aktar ve işporta gibi eczane dışı kanallardan arıyor.

Sahte ilaçlar konusunda bilinçli olmalı ve gerekli uyarıyı çevremizde yapmalıyız. Cinsel problem yaşadığını düşündüğünüz kişilerle konuşmayı deneyin, onlara yaşadıkları durumun utanılacak bir durum olmadığını, bir an önce bir doktora danışmaları gerektiğini söyleyin.