Sertleşmeyi korunmak için 6 altın kural

Sertleşmeyi korunmak için 6 altın kural

Sertleşme sorunu, sağlıklı bir cinsel hayatı sürdürmeniz önünde bir engel teşkil eder. Üstelik şu sıralar sertleşme sorunu yaşamıyorsanız bile, ileride yaşamanız mümkün. Peki, sertleşme sorunu yaşamamak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sertleşme sorunu yaşamamak için takip edebileceğiniz 6 önemli kuralı var:

Sağlıklı beslenin

Sağlıklı bir biçimde sertleşebilmeniz için, sağlıklı bir kalbe ihtiyacınız var. Bu yüzden kalp ve damarlarınıza iyi gelen bir beslenme alışkanlığını benimseyin. Bol sebze ve meyve tüketin. Omega-3 bakımından zengin besinleri tercih edin. Kızartmalardan uzak durun.

Sigarayı bırakın

Nikotin kan dolaşımınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Sertleşme sorunu yaşamamak içinse kan dolaşımınızın sorunsuz çalışması gerekiyor. Sigaraya bırakmanız bu yüzden önemli.

Sağlıklı bir kiloya sahip olun

Aşırı kilo, sertleşmenin en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen şeker hastalığının tetikçisi ve damarlarınızın sağlıklı çalışması önünde de bir engel. Bu yüzden kilonuza dikkat edin.

Spor yapın

Araştırmalar, düzenli sporun sertleşme üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu gösteriyor. Ayrıca ağırlık kaldırmak gibi kimi spor çeşitleri libidonuzu yükseltiyor. Ancak dikkat! Bazı spor çeşitleri kasık bölgesinde fazla baskı uyguluyor. Bu da sertleşmeyi olumsuz etkiliyor. Örneğin uzun süre bisiklet sürmek sertleşme sorunu yaratabiliyor.

Stresten uzak durun

Stresin sertleşmenin en büyük düşmanlarından biri olduğu biliniyor. Mümkün olduğunca stresten uzak durun. Eğer stresli bir hayatınız varsa spor ya da meditasyon gibi stresini atabileceğiniz yöntemleri deneyin.

Düzenli olarak doktor kontrolüne gidin

Sertleşmenin en önemli nedenleri arasında kolesterol ve diyabet gösteriliyor. Bu hastalıklara karşı tetikte olun.