Uyku ve sertleşme arasındaki ilişki

Uyku ve sertleşme arasındaki ilişki

Her erkek bilir. Yorgunken, uykusuzken sertleşmek zordur. Öte yandan sabahları uyandığımızda dinlenmenin, uzun uykunun sertleşme üzerindeki olumlu etkisini gözlemleyebiliriz. Eğer uyku bozukluğu yaşıyorsanız bu kronik sertleşme bozukluğuna neden olabilir.

Düzenli olarak yedi saat üzerinde uyumak sağlıklı olarak görülür. Sekiz ya da dokuz saat uykunun ideal olduğu söylenir. Pek konuşulmaz ama düzenli uyuduğunuz takdirde sertleşme sorununa yakalanma ihtimaliniz azalır. Neden mi?

Düzenli, yeterli uyku kalp ve damar hastalıklarına kapılma riskinizi azaltıyor. Kaybettiğiniz her uyku saati için kalp hastalıklarını yakalanma riskiniz de artıyor. Buradaki önemli kural şu: Sağlıklı bir sertleşme için sağlıklı bir kalbe ihtiyacınız var.

Uyku eksikliği, erkeklik hormonu olan testosteronun salgılanmasını azaltıyor. Sertleşebilmek için vücudunuz yeterli derecede erkeklik hormonu salgılayabilmesi gerekiyor.

Uzun ve deliksiz bir uykunun ardından vücudunuz yüksek oranda erkeklik hormonu salgılamış oluyor. Bu yüzden sabahları uyandığınızda libidonuzun yükseldiğini ve daha enerjik olduğunuzu hissedebilirsiniz. Gün içindeyse vücudun salgıladığı testosteron oranı düşüyor. Testosteron akşam saatlerine gelindiğinde en düşük seviyeye iniyor.

Öte yandan düşük erkeklik hormonunun uykuyu olumsuz etkilediği de düşünülüyor. Yani erkeklik hormonu ve uyku arasında birbirini tetikleyen bir ilişki söz konusu. Eğer testosteron oranınızda bir alçalma varsa bu, sağlıklı uyku sürenizi azaltabilir. Azalan uyku da testosteron oranını düşürebilir.

Eğer sertleşme sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, kendinize yeterince uyku alıp almadığınızı sorun. Eğer günde deliksiz en az yedi saat uyuyamıyorsanız doktorunuzla görüşürken bu konudan bahsetmeyi unutmayın.